Ako lepšie chrániť svoj online život – časť 0

Rozhodol som sa začať písať sériu článkov, ktorých úlohou bude zlepšiť povedomie ľudí o bezpečnosti na internete a oboznámiť ich o tom, ako sa lepšie chrániť. Články budú vychádzať každú stredu, takže si to môžete poznačiť do kalendára :).

Na začiatku každého článku budem písať vysvetlivky, aby ste mali prehľad o čom to vlastne píšem :).

Hacker – Človek, ktorý sa vyzná v danej oblasti a využíva svoje znalosti na odhaľovanie zraniteľností alebo na to, aby prinútil veci ísť tak, ako chce on. V oblasti počítačov existujú 3 kategórie, do ktorých by sme hackerov mohli rozdeliť:
white hat – Tí dobrí, ktorí hľadajú chyby v aplikáciach, webových stránkach a chránia tak iných používateľov. Všetko čo robia, robia legálne, pretože si ich firmy najímajú na testovanie ich bezpečnosti.
black hat – Tí zlí, ktorí zneužívajú chyby, či už za účelom predaja (informácií, dokumentov, osobných údajov, …) na čiernom trhu alebo chcú niekomu uškodiť (napr. zničením jeho dát). Keď budem písať o hackeroch, tak tým budem myslieť práve týchto black hat.
grey hat – Je šedá zóna medzi white hat a black hat. Medzi dobrom a zlom.

Prečo som sa rozhodol písať túto sériu?

Už v minulosti som robil prezentácie a prednášky na podobné témy v bratislavskom hackerspace Progressbar, ibaže to bolo vždy jednorázové. To, o čom sa na danej prednáške diskutovalo sa ostatní, ktorí tam neboli, nemohli dozvedieť a nemohli si tie myšlienky, rady, tipy, medzi sebou dostatočne zdielať. Preto som sa rozhodol spísať to všetko do článkov, ktoré si ľudia môžu kedykoľvek prečítať, poprípade zazdielať.

Veľa ľudí sa ma pýta, či by som im mohol dať nejaké rady, tipy ako sa (viac) chrániť na internete, a celkovo ako si viac zabezpečiť svoj online život.

Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, avšak mnohí z nás zabúdajú, že tak isto ako sa chránime v reálnom živote, tak by sme sa mali chrániť aj na internete.

Bezpečnosť? A načo?

Častokrát počúvam vetu „Prečo by som sa mal vôbec nejako chrániť? Veď ja som nezaujímavý, koho by už len zaujímali moje veci.“ To je omyl, ktorému veľmi veľa ľudí verí, ale nezabúdajte na jednu vec. To či ste vy alebo vaše veci/dokumenty zaujímavé neurčujete vy ale hacker.

Jednu vec by ste už mali vedieť. Žiadna ochrana nie je 100%-ná :).

„Okej Tomáš, tak ešte raz. Prečo sa teda mám chrániť, ak sa k tomu môže hacker aj tak dostať?“ Odpoveď je jednoduchá. Aj doma si zamykáte dvere, aby vás nevykradli. Je pravda, že pokiaľ to niekto veľmi chce, tak sa k tomu dostane, ale zase, prečo mu to uľahčovať? 🙂 Neochránite sa síce proti profesionálom, ale proti deťom, ktoré si pozreli video na youtube a našli nejaké programy, sa chrániť môžete.

V prvej časti tejto série si povieme niečo o heslách, aké heslá používať a veľa ďalších rád.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo nápadov na témy, ktoré by vás zaujímali, neváhajte napísať komentár pod článok ;).

Bonus

Nasledujúce video pekne popisuje, kto to sú hackeri (či už white hat alebo black hat) a čo robia. Aký to má na svet vplyv, a ako na to vlády reagujú. Určite odporúčam pozrieť celé (sú tam aj slovenské titulky za ktoré ďakujem Šimonovi Podlesnému 😉 ).

Pridaj komentár