Dvojkrokové prihlásenie – časť 3

Minulá časť bola venovaná správcom hesiel a teoretickému predstaveniu dvojkrokového prihlásenia. V dnešnej časti si zase ukážeme, ako ho nastaviť pre rôzne známe služby, ktoré pravdepodobne používate, a taktiež aj prečo nepoužívať možnosť uloženia hesiel do prehliadačov.

Prečo nemať heslá v prehliadači

Určite sa pýtate, prečo nepoužívať ukladanie hesiel v samotnom prehliadači. Sú tu rôzne dôvody, ale ten najzákladnejší je, že prehliadače nemusia heslá strážiť tak dobre, ako by mali, a tak ich hacker môže ľahko ukradnúť. Preto je lepšie použiť nejaký program na správu hesiel. Existujú rôzne programy, ktoré dokážu získať heslá uložené v prehliadačoch, a je to otázka len pár sekúnd alebo minút.

Nastavenie dvojkrokového prihlásenia

Facebook

 1. Choďte do nastavení a zvoľte záložku „Bezpečnosť“.
 2. Ako môžete vidieť na prvom obrázku nižšie, tak pri možnosti „Overovanie prihlásenia“ začiarknite možnosť „Pri prístupe na účet z neznámych prehliadačov požadovať bezpečnostný kód“.
 3. Zobrazí sa vám druhý obrázok, ktorý vám vysvetlí, o čo sa jedná, a ako to funguje. Po prečítaní kliknite na tlačidlo „Začíname“.
 4. Následne si zvolte aký typ telefónu máte. Pravdepodobne to bude smartfón s Androidom alebo iOS, takže si zvolíte tú istú možnosť ako ja.
 5. Potom pokračujte podľa inštrukcii, ktoré sa vám zobrazia na obrazovke.
 6. Po nastavení generátoru kódov na mobile sa vám zobrazí niečo podobné, ako na štvrtom obrázku. Facebook vám pošle SMS s kódom, ktorý musíte následne zadať do prehliadača.
 7. Hotovo! Po úspešnom splnení týchto krokov, by ste mali mať úspešne nastavené dvojkrokové prihlásenie pre Facebook. Teraz, keď by aj hacker zistil vaše heslo a chcel sa prihlásiť, zobrazila by sa mu výzva pre zadanie kódu z vášho telefónu.

facebook2stepauth

Google (Gmail)

 1. Pre začatie nastavovania dvojkrokového prihlásenia pre váš google účet navštívte nasledujúcu stránku.
 2. Kliknutím na modré tlačidlo „Začíname“ začnete celý proces nastavenia.
 3. Ako prvé budete musieť znovu zadať vaše heslo. Nasledovať bude obrazovka, ktorá vám vysvetlí, ako sa budete potom prihlasovať, a aké to má výhody. Pokračujte opäť kliknutím na tlačidlo „Nastaviť“.
 4. Prvá vec, na ktorú sa vás google opýta, bude vaše telefónne číslo, na ktoré vám bude posielať SMS s kódom na prihlásenie.
 5. Následne vám google pošle SMS s kódom, aby sa uistili, že to číslo je naozaj vaše. Kód potom zadáte a kliknite na „Verifikovať“.
 6. V predposlednom kroku sa vás opýtajú, či chcete dôverovať počítaču, z ktorého to celé nastavujete. Bude to mať za následok to, že už nebudete musieť zadávať druhý kód pokiaľ sa prihlásite z toho istého počítača.
 7. V poslednom kroku stačí iba potvrdiť, a tým zapnete prihlásenie v dvoch krokoch.
 8. (Bonus) Pokiaľ by ste nemohli prijať SMS, môžete si stiahnuť do telefónu aplikáciu Authenticator, ktorá slúži na generovanie kódov. Pre spojenie vášho účtu s aplikáciou iba kliknite na tlačidlo „Prepnúť na aplikáciu“ v časti „Získať kódy pomocou mobilnej aplikácie“. Následne sa riaďte pokynmi na obrazovke.

Dúfam, že vám tento článok pomohol a budem rád, ak ho budete zdielať s vašimi priateľmi na sociálnych sieťach, aby si aj oni mohli nastaviť dvojkrokové príhlásenie, a tak lepšie zabezpečiť svoje účty.

V nasledujúcej časti si povieme niečo o prehliadačoch a odporučím vám aj nejaké nápomocné doplnky.

Pridaj komentár