Minulá časť bola venovaná správcom hesiel a teoretickému predstaveniu dvojkrokového prihlásenia. V dnešnej časti si zase ukážeme, ako ho nastaviť pre rôzne známe služby, ktoré pravdepodobne používate, a taktiež aj prečo nepoužívať možnosť uloženia hesiel do prehliadačov.
Prečo nemať heslá v prehliadači
Určite sa pýtate, prečo nepoužívať ukladanie hesiel v samotnom prehliadači. Sú tu rôzne dôvody, ale ten najzákladnejší je, že prehliadače nemusia heslá strážiť tak dobre, ako by mali, a tak ich hacker môže ľahko ukradnúť. Preto je lepšie použiť nejaký program na správu hesiel. Existujú rôzne programy, ktoré dokážu získať heslá uložené v prehliadačoch, a je to otázka len pár sekúnd alebo minút.
Nastavenie dvojkrokového prihlásenia
- Choďte do nastavení a zvoľte záložku „Bezpečnosť“.
- Ako môžete vidieť na prvom obrázku nižšie, tak pri možnosti „Overovanie prihlásenia“ začiarknite možnosť „Pri prístupe na účet z neznámych prehliadačov požadovať bezpečnostný kód“.
- Zobrazí sa vám druhý obrázok, ktorý vám vysvetlí, o čo sa jedná, a ako to funguje. Po prečítaní kliknite na tlačidlo „Začíname“.
- Následne si zvolte aký typ telefónu máte. Pravdepodobne to bude smartfón s Androidom alebo iOS, takže si zvolíte tú istú možnosť ako ja.
- Potom pokračujte podľa inštrukcii, ktoré sa vám zobrazia na obrazovke.
- Po nastavení generátoru kódov na mobile sa vám zobrazí niečo podobné, ako na štvrtom obrázku. Facebook vám pošle SMS s kódom, ktorý musíte následne zadať do prehliadača.
- Hotovo! Po úspešnom splnení týchto krokov, by ste mali mať úspešne nastavené dvojkrokové prihlásenie pre Facebook. Teraz, keď by aj hacker zistil vaše heslo a chcel sa prihlásiť, zobrazila by sa mu výzva pre zadanie kódu z vášho telefónu.
Google (Gmail)
- Pre začatie nastavovania dvojkrokového prihlásenia pre váš google účet navštívte nasledujúcu stránku.
- Kliknutím na modré tlačidlo „Začíname“ začnete celý proces nastavenia.
- Ako prvé budete musieť znovu zadať vaše heslo. Nasledovať bude obrazovka, ktorá vám vysvetlí, ako sa budete potom prihlasovať, a aké to má výhody. Pokračujte opäť kliknutím na tlačidlo „Nastaviť“.
- Prvá vec, na ktorú sa vás google opýta, bude vaše telefónne číslo, na ktoré vám bude posielať SMS s kódom na prihlásenie.
- Následne vám google pošle SMS s kódom, aby sa uistili, že to číslo je naozaj vaše. Kód potom zadáte a kliknite na „Verifikovať“.
- V predposlednom kroku sa vás opýtajú, či chcete dôverovať počítaču, z ktorého to celé nastavujete. Bude to mať za následok to, že už nebudete musieť zadávať druhý kód pokiaľ sa prihlásite z toho istého počítača.
- V poslednom kroku stačí iba potvrdiť, a tým zapnete prihlásenie v dvoch krokoch.
- (Bonus) Pokiaľ by ste nemohli prijať SMS, môžete si stiahnuť do telefónu aplikáciu Authenticator, ktorá slúži na generovanie kódov. Pre spojenie vášho účtu s aplikáciou iba kliknite na tlačidlo „Prepnúť na aplikáciu“ v časti „Získať kódy pomocou mobilnej aplikácie“. Následne sa riaďte pokynmi na obrazovke.
Dúfam, že vám tento článok pomohol a budem rád, ak ho budete zdielať s vašimi priateľmi na sociálnych sieťach, aby si aj oni mohli nastaviť dvojkrokové príhlásenie, a tak lepšie zabezpečiť svoje účty.
V nasledujúcej časti si povieme niečo o prehliadačoch a odporučím vám aj nejaké nápomocné doplnky.