KeePass – Ako ho nastaviť a používať

Čo je to KeePass?

Určite poznáte ten problém, keď máte veľa hesiel a neviete si ich zapamätať. KeePass je jednoduchým riešením tohto problému. V skratke, je to password manager (správca hesiel). Môžete si doň uložiť heslá a používať ich bez toho, aby ste si ich museli pamätať. Celá databáza hesiel je zašifrovaná a jediné heslo, ktoré si musíte pamätať, je hlavné heslo do programu.

Výhody

 • Nie ja závislý na operačnom systéme, takže ho môžete používať na Windowse, OS X aj Linuxe.
 • Android aj iOS majú tiež aplikácie, ktoré ho podporujú, takže svoje heslá môžeťe mať vždy poruke.
 • Ponúka možnosť vytvorenia poznámok a priloženia súborov k heslám.
 • KeePass má tiež pluginy pre prehliadače, takže vám automaticky vyplní meno a heslo pre danú stránku. Pokiaľ ste sa prihlásili, a heslo nemá uložené, tak vám ponúkne možnosť uloženia hesla do databázy.
 • Ponúka možnosť generovania hesiel, takže sa nemusíte namáhať pri tvorbe nového hesla.

A mnoho iných…

Ako nainštalovať a nastaviť KeePass?

Tento návod budem písať pre operačný systém Windows. Podobne by to však malo byť aj na iných systémoch.

 1. Stiahnite si KeePass z oficiálnej stránky. Ja odporúčam Professional Edition ale voľbu nechám na vás.
 2. Pokračujte podľa inštrukcií aplikácie.
 3. Po úspešnej inštalácii spustite aplikáciu.
 4. Najprv sa vás program spýta či chcete povoliť automatické aktualizácie. Kliknite na „povoliť“ a zobrazí sa vám prázdne okno. Aby ste mohli začať používať KeePass, potrebujete si vytvoriť novú databázu. To urobíte jednoducho kliknutím vľavo hore na nasledujúcu ikonu.KeePass_new
 5. Otvorí sa vám okno, v ktorom zadáte kam sa má databáza uložiť, a ako sa bude volať.
 6. Ďalšie okno sa vás opýta na heslo, ktoré budete používať k prístupu do databázy. Pri zadávaní hesla sa vám bude ukazovať ako veľmi kvalitné heslo máte. Snažte sa aby malo minimálne 70 bitov.
 7. V ďalšom okne môžete zadať názov databázy (nie je to povinné), popis databázy a prezývku ktorá sa bude používať pri vytváraní nových záznamov. Nič viac meniť nemusíte.

Týmto ste úspešne dokončili inštaláciu a základné nastavenie programu KeePass. Máte tu už predvytvorené 2 záznamy, ktoré môžete zmazať. Keď budete mať v databáze už nejaké heslá a budete na nejakej stránke, pre ktorú máte v databáze uložené údaje, stačí keď kliknete na pole, kde máte zadať meno a stlačíte kombináciu kláves „Ctrl+Alt+A“ a vaše údaje sa samé zadajú do formulára.

Ak chcete, tak sa môžete pohrať s nastaveniami a prispôsobiť si to podľa seba.

Na stiahnutie

KeeFox (Firefox) – prepojenie databázy KeePass s Firefoxom, takže si môžete pohodlne ukladať prihlasovacie údaje rovno z Firefoxu.

Chrome KeePass (Chrome) – prepojenie databázy KeePass s Chromom, takže si môžete prehliadať uložené záznamy pre danú stránku, kopírovať a vypĺňať údaje.

KeePassDroid (Android) – možnosť otvoriť KeePass databázu, prezerať a kopírovať záznamy.

MiniKeePass (iOS) – možnosť otvoriť KeePass databázu, integrovaný prehliadač pre jednoduché zadávanie prihlasovacích údajov, prepojenie s Keychain, keď skopírujete heslo, tak sa samo vymaže z Clipboardu (miesto kam sa kopírujú veci) po určitej dobe.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo pripomienok napíšte komentár pod článok 🙂

Jedna odpoveď na „KeePass – Ako ho nastaviť a používať“

Pridaj komentár