Prehliadače – časť 4

V minulej časti som písal o tom, ako si nastaviť dvojkrokové prihlásenie, a prečo neukladať heslá do prehliadačov. Dnes sa pozrieme na to, aké prehliadače (ne)používať, taktiež vám odporučím aj doplnky, ktoré si do nich môžete pridať a nejaké ďalšie rady.

Internet Explorer – určite nie

Najprv začnem s tým prehliadačom, ktorý by ste používať určite nemali. Do dnešného dňa sa stretávam s tým, že ľudia používajú Internet Explorer a potom sa čudujú, že majú vírusy alebo inú háveď. Prosím vás, nepoužívajte Internet Explorer. Je to, ako keby ste hackerom otvorili dvere a pozývali ich k sebe. Naozaj to nerobte, ušetríte si tým kopec problémov. To, že vám ide počítač v pohode ešte neznamená, že v ňom nič škodlivé nemáte :).

Chrome vs Firefox

V dnešnej dobe sú dvaja rivali, ktorí medzi sebou súperia. Ľudia sa prikláňajú či už k prehliadaču Google Chrome, alebo Mozilla Firefox. Moja osobná preferencia je Firefox, a to z rôznych dôvodov, napríklad pre lepšie doplnky, ktoré poskytuje. Výber nechám na vás, ale keby som vám mal odporučiť, tak to bude Firefox.

Blokujte Javu a Flash

Veľa ľudí má v prehliadači nainštalovanú Javu, ale pritom ju ani nepotrebujú. Pre hackerov to je raj, pretože tak môžu oveľa ľahšie preniknúť k vám do počítača. Najlepšie, čo môžete spraviť je odstrániť si aj Javu, aj Flash. Pokiaľ ich odstrániť nemôžete, tak si aspoň nastavte, aby sa pýtali či sa môžu spustiť.

Doplnky

Existujú rôzne doplnky, ktoré vám aspoň o niečo zlepšia súkromie alebo bezpečnosť. Pod názvom každého doplnku bude napísaný prehliadač, do ktorého si ho môžete stiahnuť a rovno po kliknutí sa dostanete aj na stránku, kde si daný doplnok môžete stiahnuť.

HTTPS Everywhere

Firefox, Chrome

Tento doplnok slúži na to, že ak nejaká stránka podporuje šifrovanie, tak komunikácia s ňou bude šifrovaná hneď od začiatku a hacker vám nemôže tak ľahko ukradnúť údaje. Určite odporúčam, je to jeden z TOP doplnkov, ktoré si môžete do prehliadača dať.

Adblock Plus

Firefox, Chrome

Mnohí z vás tento doplnok určite poznáte, ale keby ste nevedeli o čo sa jedná, tak je to doplnok na odstránenie reklám zo stránok. Určite poznáte situáciu, kedy ste išli sťahovať nejaký program a na stránke ste mali minimálne 6 tlačítok „Download“. Niekedy sa vám podarí stiahnuť daný program aj cez takúto reklamu, ale častokrát tam máte pribalené nemilé prekvapenie, ktoré si niekedy ani nemusíte všimnúť. Ak chcete, tak môžete blokovanie reklám vypnúť pre niektoré stránky, a tak podporiť autorov, ktorí vďaka reklamám platia servery, ale ako vravím, na niektorých stránkach to je prehnané a fakt sa to zíde.

Self-Destructing Cookies

Firefox

Tento zaujímavý doplnok slúži na automatické odstraňovanie Cookies, čo sú malé dáta, ktoré si ukladajú stránky vo vašom prehliadači. Vďaka tomuto doplnku sa tieto dáta odstránia hneď, ako zavriete konkrétnu stránku. Stránky tieto údaje používajú napríklad na sledovanie toho, na akých stránkach sa pohybujete, a podľa toho vám potom zobrazujú reklamy. Automaticky vám vymaže tieto dáta hneď, ako zavriete danú stránku, ale môžete si jedným kliknutím nastaviť, aby sa vymazali až po zavretí prehliadača, poprípade aby sa pre danú stránku nevymazali.

Disconnect

Firefox, Chrome

V skratke, tento doplnok zrýchľuje načítanie stránok, pretože blokuje rôzne nepotrebné veci, a tiež blokuje stránky, ktoré vás chcú sledovať.

Pre pokročilých používateľov

Ja osobne používam ešte ďalšie 2 doplnky, ktoré ale vôbec neodporúčam bežným používateľom, pretože sú zložité, ale svoju úlohu plnia dobre.

NoScript

Firefox, Chrome (alternatíva)

NoScript je doplnok, ktorý zabraňuje spusteniu kódu JavaScript, Java alebo Flash. Načítanie skriptov môžete pre jednotlivé stránky povoľovať. Inak vám budú stránky ukazovať, že „Nemáte zapnutý JavaScript“ alebo budú rôzne porozhadzované.

RequestPolicy

Firefox

Vďaka RequestPolicy si môžete určiť, z ktorých iných stránok sa môže načítavať obsah. Napríklad, ak stránka používa obrázky, ktoré sú umiestnené na inej stránke, tento doplnok tie obrázky nenačíta až do doby, pokým mu to nepovolíte.

V ďalšej časti vám prezradím, ako sa vyhnúť spamu ;).

Pridaj komentár