Hacknutý účet – časť 7

V minulej časti som písal o tom, čo všetko o vás, alebo vašom počítači môže prezradiť fotka alebo dokument.
V tej dnešnej by som vám chcel poradiť, ako sa pripraviť na situáciu, keby vám niekto hackol Facebook či Email.

Hackli ma

Predstavte si, že sa ocitnete v situácii, kedy zistíte, že sa vám niekto dostal na mailový alebo facebookový účet. Je to určite nepríjemné, keď si spomeniete, čo všetko tam máte. Ešte nepríjemnejšia je vec, ktorú si veľa ľudí neuvedomuje. V dnešnej dobe sa môžete všade prihlásiť pomocou Emailu alebo Facebooku. Pokiaľ sa vám niekto na jeden z týchto účtov dostane, tak si kľudne môže zistiť heslo k inej stránke pomocou funkcie „Zabudol som heslo“.

Ako zabezpečiť Email

O tom, ako si zabezpečiť Email tak, aby sa vám naň nikto neprihlásil som písal v časti o dvojkrokovom prihlásení. Pokiaľ sa však niekomu podarí prekonať toto prihlásenie, bude mať pred sebou rôzne údaje, ktoré môžu viesť ku krádeži identity. Veľa ľudí sa bojí o emaily, ktoré im prišli, ale vôbec sa nestarajú o emaily, ktoré odosielajú. Určite ste už boli v situácii, keď ste museli poslať nejaké naskenované dokumenty alebo doklady. K týmto veciam potom bude mať hacker prístup. Aby ste sa niečomu takému vyhli, tak odporúčam, aby ste si takéto maily po odoslaní zmazali (nemyslím len do koša, ale vymazali ich aj z koša).

Ako zabezpečiť Facebook

Často dávate rôznym aplikáciam povolenie pristúpiť k informáciam vo vašom profile alebo Facebook používate na prihlásenie? V tom prípade by ste mali zvážiť, koľko z tých aplikácií reálne využívate. Aplikácie, ktoré nevyužívate môžete pokojne zo svojho Facebooku odstrániť a nedovoliť im tak pristupovať ku vašim informáciám. Môžete tak spraviť v nastaveniach na stránke s aplikáciami. Tu nájdete zoznam všetkých aplikácií a stránok, ktoré si o vás môžu vypýtať rôzne informácie. Pri každej aplikácii je krížik, s ktorým túto aplikáciu „odpojíte“.

Ako získať svoj účet späť?

Okrem toho, že sa vám niekto na účet prihlási, tak sa vám môže stať ešte horšia vec. Hacker vám môže účet ukradnúť a vy k nemu nebudete mať prístup. Dá sa váš účet potom získať späť? Áno, avšak vyžaduje to, aby ste si predtým nastavili isté veci.

Facebook

Facebook umožňuje zvoliť si pár priateľov, ktorým veríte a oni vám potom môžu pomôcť s obnovou vášho ukradnutého účtu. Nastaviť si ich môžete v nastaveniach na stránke Bezpečnosť.

Gmail

Gmail vám dokáže pomôcť v tejto situácii pomocou niekoľkých otázok alebo druhého mailu, ktorý ste mali nastavený ako záložný. Stačí ísť na stránku obnovy účtu a riadiť sa krokmi, ktoré vidíte na obrazovke.

Ako si nastaviť záložný email sa dozviete na stránke googlu.

Dúfam, že sa vám dnešný článok páčil a budete ho zdielať na sociálnych sieťach, aby sa aj vaši priatelia dozvedeli, ako sa pripraviť na to, že im niekto môže hacknúť účet.

V ďalšej časti sa dozviete, aké stránky poskytujú šifrovanie mailov bez všetkých zložitých vecí a ako si písať šifrovane.

Pridaj komentár