(Ne)Škodné fotky – časť 6

V minulom článku som písal o tom, ako sa môžete aspoň čiastočne vyhnúť spamu. Dnes vám zase prezradím niečo o tom, koľko informácií zdieľate obyčajnou fotkou alebo dokumentom.

Viac než obrázok

V dnešnej dobe je fotenie ešte populárnejšie ako v minulosti. Málokto si však uvedomuje, že fotka v sebe skrýva kopec informácií, viac ako len fotku samotnú. Čo všetko sa dá napríklad z takej fotky zistiť?

  • GPS súradnice, kde bola fotka odfotená
  • dátum odfotenia
  • či bol použitý blesk
  • názov zariadenia, z ktorého fotka vznikla

a ďalšie informácie…

Fotky a sociálne siete

Teraz, keď ste zistili, že každá fotka obsahuje rôzne dáta, môže vám napadnúť otázka: „Mám sa báť o svoje fotky, ktoré som zverejnil/a na Facebooku alebo Instagrame?“. Odpoveď znie nie. Sociálne siete si sú vedomé toho, že používatelia o takýchto dátach nevedia a pravdepodobne by si ani neželali zdielať takéto informácie. Preto obrázky upravujú a tieto dáta vymažú za vás. Avšak sa veľmi nespoliehajte na to, že to urobí každá stránka. Facebook to donedávna nerobil, a preto si ktokoľvek mohol tieto dáta pozrieť.

Čo prezrádzajú dokumenty?

Dokumenty, tak isto ako aj obrázky, ukrývajú v sebe rôzne informácie. Najčastejšie to sú informácie o autorovi, o spoločnosti, dátum vytvorenia, dátum úpravy a rôzne ďalšie informácie. Síce to môžu vyznieť ako nepodstatné veci, ktoré by nikoho nezaujímali, opak je však pravdou. Tieto informácie dokážu hackerovi pomôcť úspešne hacknúť vás alebo vašu firmu.

PS: Študenti by si na tieto údaje mali tiež dávať dosť veľký pozor, keď si zdieľajú vypracované zadania 😀 .

Všetko je iba text

Napriek tomu, aké informácie sú v nejakom dokumente, alebo obrázku zapísané, je potrebné si uvedomiť, že to všetko je text, ktorý sa dá zmeniť. Áno, dokonca aj dátum vytvorenia a dátum poslednej úpravy. Preto narábajte s dokumentami a fotkami opatrne a dávajte si pozor, aké informácie zdieľate.

Zo sveta

Tieto dáta boli častokrát príčinou rôznych vtipných, alebo aj menej vtipných udalostí. Hacker, ktorý na hacknutú stránku umiestnil fotku pŕs svojej priateľky, zabudol odstrániť GPS súradnice, a tak ho polícia rýchlo vďaka týmto dátam našla.

Neraz sa stalo, že firmy (a aj štát) mali s tým problém, keď zmluvu vypracovala firma, ktorá nakoniec zákazku vyhrala.

Menej vtipná príhoda sa stala, keď vojak zdieľal fotku z vojenskej základne a o pár dní na to bola základňa zbombardovaná, pretože fotka obsahovala opäť GPS súradnice.

Nezabudnite článok zdieľať na sociálnych sieťach 😉 .

V ďalšej časti vám prezradím, na čo si dávať pozor, keď už sa vám hacker dostane na Facebook alebo na Email.

Pridaj komentár