Šifrovanie správ – časť 8

V minulej časti som písal o tom, ako sa pripraviť na to, že vám hacknú účet a čo robiť, ak už vám ho hacknú. V tej dnešnej časti v krátkosti  napíšem, ako si môžete s niekým posielať šifrované správy (chat) alebo maily.

Prečo šifrovať správy?

Keď niekomu posielate mail, tak si to určite predstavujete, ako keby ste mu posielali správu v obálke. Však? To ale nie je pravda, pretože v skutočnosti posielate iba pohľadnicu, ktorú si ktokoľvek môže po ceste prečítať. Keď ju zašifrujete, tak ju síce stále ktokoľvek môže vidieť, ale keď sa na ňu pozrie, tak uvidí kopec nezmyselných znakov a nebude môcť prečítať jej obsah.

Šifrovanie mailov ľahko a rýchlo

Pred nejakou dobou bola spustená stránka Protonmail, ktorá poskytuje posielanie šifrovaných mailov alebo mailov, ktoré sa po čase zničia. Momentálne je ešte stále veľký dopyt po takýchto mailoch a autori sa snažia pridávať servery, aby ste sa mohli hneď registrovať. Aktuálne sa môžete zaregistrovať, a potom čakáte na pozvánku. V poslednom čase to už trvá iba pár dní, takže nemusíte čakať tak dlho ako ja (moja prvá pozvánka prišla až po niekoľkých mesiacoch).

Šifrovaný chat

Ako som písal v predchádzajúcom článku, keď sa vám dostane hacker (alebo kľudne aj kamarát či priateľka…) na Facebook, tak si môže prečítať vaše správy, pretože ich Facebook ukladá. Čo robiť, ak si chcete s niekým napísať niečo tajné alebo jednoducho nechcete, aby sa to niekde ukladalo a chcete, aby to bolo bezpečné? Je tu pre vás super doplnok do vášho prehliadača s názvom Cryptocat. Cryptocat nikde neukladá vaše správy a všetko sa prenáša šifrovane, takže vidieť ich môžu iba ľudia, s ktorými si aktuálne píšete a nikto iný si ich neprečíta. Akonáhle ukončíte rozhovor, tak všetky vaše správy budú preč. Cryptocat navyše ponúka možnosť posielania súborov a overenia identity. Overenie identity slúži na overenie, či daná osoba, s ktorou si píšete je „pravá“. Predsa len, na Facebooku vidíte meno tej osoby, ale nemusíte naozaj vedieť, že na tom účte je ona. Pomocou overenia identity toto riziko, že si píšete s niekým iným, eliminujete.

Dúfam, že sa vám dnešný krátky článok páčil. Nabudúce bude článok o tom, prečo si dávať pozor na odomknuté WiFi (Free Wifi) a čo všetko vám hrozí.

Vyjadrite svoj názor na novú sériu

Keďže šifrovanie je dosť komplikovaná téma, tak by som chcel z toho spraviť sériu článkov, kde budú podrobne vysvetlené návody na stránky ako používať protonmail, cryptocat a iné.

Pridaj komentár