Zákerná wifi – časť 9

V minulej časti som v krátkosti spomenul, ako si môžete s niekym písať šifrované správy alebo emaily. V dnešnej časti vám prezradím niečo o tom, aké nebezpečné je používať nezaheslované Wifi a pár rád, ktorých by ste sa mali držať.

Free WiFi sú super, či nie?

Dnešná doba sa vyznačuje aj tým, že všetci chcú byť stále online. Preto mnohí z vás využívajú v rôznych podnikoch WiFi zadarmo. Skúste si teraz sami pre seba položiť otázku: Čo na tej WiFi robievam?

Načo je v pohode ju využívať:

  • pozrieť si spoje na MHD alebo autobus
  • pozrieť si program kina

Načo nie je v pohode ju využívať:

  • internet banking
  • prihlasovanie na email alebo iné služby

Čo sa mi môže stať?

Síce to nemusí vyzerať nebezpečne, ale dôsledky môžu byť katastrofálne. Najhoršie dôsledky sú asi prázdny bankový účet (ak ste tam niečo mali), ukradnutá identita alebo kompletne zničený osobný či pracovný život.

Ako sa chrániť?

Ochrana voči vyššie uvedeným veciam je jednoduchá. Nepoužívajte bezplatné WiFi na veci, ktoré som vyššie písal. Pokročilejší používatelia môžu poznať VPN (nemyslím verejnosť proti násiliu 🙂 ). Pokiaľ súrne potrebujete použiť bezplatnú WiFi na internet banking alebo niečo iné, radšej použite VPN, pretože to je bezpečnejšie.

Takže, keď nepoužijem bezplatnú WiFi, tak som v bezpečí?

Nebezpečie vám nehrozí iba na bezplatných WiFi niekde v kaviarni, ale aj u vás doma. Je dôležité si poriadne zabezpečiť aj vašu domácu WiFi, pretože tam ste ešte zraniteľnejší.

Dúfam, že sa vám dnešný článok páčil a nabudúce sa môžete tešiť na to, ako si zabezpečiť vlastnú WiFi.

Pridaj komentár