Ako zabezpečiť svoju WiFi? – časť 10

V minulej časti som písal o tom, prečo by ste si mali dávať pozor na WiFi siete, a tiež aj o tom, ako sa chrániť, keď už ste sa na nejakú pripojili. V dnešnej časti vám dám tipy na lepšie zabezpečenie vašej WiFi siete, a taktiež vám vyvrátim aj pár mýtov, ktoré sa v dnešnej dobe vravia.

Základom je silné heslo

Ako som už spomínal v prvej časti, základom všetkého je silné heslo. Po prečítaní článku už určite viete, že sila hesla nespočíva v jeho komplexnosti, ale v jeho dĺžke. Preto aj pri volení hesla na svoju wifi dbajte na všetky zásady dobrého hesla. Taktiež si určite nenechajte predvolené heslo, ktoré tam bolo, keď ste router dostali.

Použite WPA2

Pri zvolení spôsobu prihlasovania zvoľte možnosť WPA alebo WPA2 (z toho vyplýva, že by ste určite nemali nechávať svoju WiFi bez hesla).

Ale prečo nemôžem použiť WEP? Veď pri WEP sú ako heslo náhodné znaky, a na to mi hacker nepríde.

WEP nie je bezpečný vzhľadom na to, že akékoľvek heslo sa dá zistiť maximálne do 4 hodín. Preto NIKDY nepoužívajte WEP, ale namiesto toho použite už vyššie spomínané WPA alebo WPA2.

Vypnite WPS

Ak vám nie je známa skratka WPS, tak sa jedná o funkciu routeru, ktorá vám umožňuje pripojiť sa ľahko na router bez hesla napr. stlačením tlačítka na routeri alebo pomocou PINu. Bohužiaľ, aj táto funkcia obsahuje chyby, vďaka ktorým sa vám môže hacker pripojiť na zaheslovanú WiFi. Preto odporúčam, aby ste si túto funkciu vypli. Môžete ju mať v nastaveniach routeru pod rôznymi názvami ako napr. Exter­nal re­gis­trar, Rou­ter PIN alebo Wi-Fi Pro­tec­ted Se­tup a podobne.

 Dajte svojej WiFi vlastné meno

Dobrý spôsob, ako hackerom sťažiť prácu je, že si premenujete svoju wifi a nebudete mať klasické názvy ako D-Link, default, home a podobné. Nebudem vám vysvetlovať prečo, ale dokážete tak hackera spomaliť .

Časté mýty

Skrytie názvu WiFi

Celkom častý mýtus je, že skrytie názvu vám pomáha zvýšiť bezpečnosť vašej WiFi. V skutočnosti to robí pravý opak, a tak uľahčujete hackerovi zistiť heslo.

Ale ja mám nastavené, aby sa mohla pripojiť iba moja MAC adresa!

Ďalším z častých mýtov je, že si nastavíte, aby sa mohla pripojiť iba určitá MAC adresa na vašu WiFi. V skutočnosti to je ako keby ste zamkli dvere a kľúč dali pod kvetináč. Šikovný zlodej sa pod ten kvetináč pozrie. 😉

Zakázanie DHCP alebo použitie statických IP adries

Jeden z posledných častých mýtov je, že vypnutie DHCP (automatické pridelenie IP adresy, keď sa pripojíte) alebo použitie statických IP adries pomôže, aby hacker nemohol nič robiť v prípade, že sa na vás pripojí. V skutočnosti to je ako s kvetináčom spomenutým vyššie. 🙂

Chráňte svoju WiFi

Chránenie vašej WiFi

Dúfam, že sa vám dnešná časť páčila a budete ju zdielať na sociálnych sieťach, aby si aj vaši priatelia vedeli zabezpečiť svoju WiFi. 🙂

V ďalšej časti napíšem všeobecné tipy, ktorých by ste sa mali držať či už v práci alebo doma, aby ste zlepšili svoju bezpečnosť.

Pridaj komentár