Prevencia je najlepšia – časť 11

V minulej časti som písal o tom, ako si zabezpečiť svoju wifi. V dnešnej časti vám dám nejaké všeobecné rady, ktorých by ste sa mali držať každý deň či už doma, alebo v práci.

Majte všade heslo

Ako prvú radu by som uviedol, aby ste mali heslo úplne na všetko. Veľmi veľa ľudí čo poznám nemá na svojom telefóne žiadne heslo „lebo veď načo“. To isté platí o vašom počítači. Nenechávajte žiadne zariadenie, čo používate, bez hesla.

Zamykajte si zariadenia, keď od nich odchádzate

Je jedno či si idete iba pre kávu, alebo si iba odskočíte na záchod. Pre hackera to je veľmi veľa času a vie ho využiť. Len pre zaujímavosť, stačí mu tak 1-3 sekundy. Preto nikdy nenechávajte žiadne zariadenie nezamknuté. Ak používate na počítači windows, tak existuje rýchla skratka Win + L  (Win je tlačítko s logom Windowsu), ktorá vám zamkne počítač, a tak budete musieť zadať heslo.

Vypínajte počítač

Tým, že vypnete počítač jednoducho zabránite tomu, aby hacker čokoľvek skúšal, keď bude vypnutý. Takže vždy, keď odchádzate z domu, z práce alebo odkiaľkoľvek, vypnite počítač (uspanie nestačí). 🙂

Odhlasujte sa

Ak odchádzate z nejakej stránky, tak sa vždy odhláste. Aby mal hacker prístup k vášmu účtu, tak nepotrebuje vedieť meno a heslo, ale keď sa odhlásite, odhlásite aj jeho.

Aktualizujte programy

Základom je mať aktualizované všetky programy a doplnky (nie len antivírus). Najkritickejšie programy sú Flash, Java a Adobe PDF reader, takže tie majte neustále aktuálne.

Dúfam, že sa vám dnešná časť páčila a budete ju zdielať. Taktiež to bola posledná časť tejto série ale môžete sa tešiť na novú sériu článkov. Prihláste sa do odoberania noviniek, aby ste vedeli, keď vydám nový článok. 😉

Pridaj komentár