Phishingový útok na ľudí z českej republiky

Včera som bol požiadaný, či by som mohol analyzovať a konzultovať odstránenie následkov phishingového útoku. Tento článok budem prípadne ešte aktualizovať ak zistím nové skutočnosti.

O čo ide?

Možno sa to stalo aj vám. Príde vám upozornenie že vás niekto označil v komentári. Po kliknutí sa vám naskytne nasledujúci pohlaď:

13781975_605568526288648_7743293373094568981_n

Pod článkom sú potom komentáre ľudí ktorí zadali do tej podvodnej stránky svoje heslo. V komentári je napísané „Co se děje“ a za tým sú označení viacerí priatelia. Po kliknutí na tento článok vás to presmeruje na stránku ktorá napodobňuje dizajn Facebooku, avšak môžete si zase všimnúť skomoleného textu alebo aj chýbajúce logo. Následne ak zadáte čokoľvek tak vás to presmeruje na inú stránku kde vám ukáže skomolený článok, ale to už je neskoro, útočník má vaše meno a heslo (ak ste ho tam zadali správne).

Čo robiť v prípade ak som zadal svoje prihlasovacie údaje?

V prvom rade si okamžite zmeňte vaše heslo! Návod ako si zvoliť silné a zároveň jednoduché heslo si prečítate v mojom článku „Heslá naše kažodenné“. Následne choďte do nastavení a v sekcii Bezpečnosť si rozkliknite „Miesta kde som prihlásený“. Tu by ste mali vidieť „Facebook pre android“ (podobné ako na obrázku nižšie). Kliknite na odkaz „ukončiť aktivitu“.

Prihlásené zariadenia

To ešte nie je všetko. V nastaveniach choďte do aplikácií a pozrite či sa tam nachádza aplikácia „Mynet“ (nezabudnite si zobraziť všetky). Ak sa tam táto aplikácia nachádza, vymažte ju.

Tieto kroky by mali stačiť na to, aby sa na váš účet už útočník nedostal.

Ak sa chcete dozvedieť ako si môžete viac zabezpečiť svoj účet, prečítajte si môj článok o zabezpečení Facebooku.

Nezabudnite tento článok zdieľať aby sa to dozvedeli aj vaši priatelia nech si dajú pozor.

Pridaj komentár